Rezydencja i podatki

Przy zakupie nowej nieruchomosci mamy zawsze do zapłaty podatek VAT w wysokości 10%  można go odliczyć prowadząc dzielność w Polsce, kupując to mieszkanie pod wynajem lub jako dodatkowa siedziba naszej firmy. Przy nieruchomościach używanych podatek PCC wynosi 10% a przy nowych nieruchomościach ten podatek wynosi 1,5% w regionie Costa Blanca i 2% w regionie Costa Calida. 

Pamiętajmy że wszystkie nasze wpłaty są bezpieczne i gwarantują nam to banki lub firmy ubezpieczeniowe. Na początku podpisujemy umowę rezerwacyjną i wpłacamy zaliczkę w wysokości od 3000 euro do 9000 euro w zależności od ceny naszej nieruchomości. W tym czasie musimy wziąć kancelarie prawną, która sprawdzi nam dewelopera, inwestycję czy ma odpowiednie pozwolenia i taki prawnik zapewnia nas o bezpieczeństwie transakcji. Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej wpłacamy w zależności od etapu budowy od 10% do 30%, zawsze musimy wpłacić przynajmniej 30% ze środków własnych a na pozostałą kwotę możemy wziąć kredyt w banku hiszpańskiem w euro oprocentowany na około 2% rocznie na okres do 30 lat. Nasza firma oczywiście ma swoją zaprzyjaźniona kancelarię w której porozmawiamy po Polsku jak również współpracuje z bankami w przygotowaniu kredytu hipotecznego. 

Przed podpisaniem umowy właściwej zwaną przyrzeczoną musimy mieć hiszpański numer N.I.E. jest to odpowiednik naszego NIP w Polsce. Numer N.I.E. jest ważny 3 miesiące od wydania, jednak jest on niezmienny i w zależności od potrzeb można go odnawiać. Numer ten możemy uzyskać w Hiszpanii np. na policji lub w Polsce w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii, która się mieści w Warszawie przy ul. Myśliwieckiej 4, warto taką wizytę umówić wcześniej najlepiej mailowo pod adresem: sc.varsovia@maec.es. Polecamy jednak go wyrobić w Hiszpanii osobiście w naszej asyście zrobimy to dużo szybciej. 

Jeśli chcemy zmienić rezydencję to w Hiszpanii musimy mieszkać powyżej pół roku, nie ciągiem a zliczamy wszystkie dni i powinno być ich powyżej 183. Oczywiście jest okres umowny i urzędnicy patrzą gdzie jest nasz ośrodek życia. Jeśli posiadamy dzieci to w którym kraju chodzą do szkoły, gdzie mieszka nasza rodzina, co nas łączy tym miejscem może praca a może już nie musimy już pracować i chcemy porostu tu zamieszkać. Warto zastanowić się nad rezydencją w Hiszpanii mając dochody jeszcze w Polsce bo staje się to mało opłacalne, ze względu na wyższe podatki od dochodu jak również podatek od majątku. 

Podatek od nieruchomosci i tak będziemy płacić za nieruchomość w Hiszpanii czy ją wynajmujemy czy tylko mieszkamy ale pytanie czy chcemy taki podatek płacić od wszystkich nieruchomości również od tych co mamy w Polsce. 

Jeśli pracujesz w Hiszpanii to podlegasz pod ich skalę podatkową: 

  • dla dochodu rocznego do 12 450 EUR - 19%
  • dla dochodu rocznego od 12 450 do 20 200 EUR - 24%
  • dla dochodu rocznego od 20 200 do 35 200 EUR - 30%
  • dla dochodu rocznego od 35 200 do 60 000 EUR - 37%
  • dla dochodu rocznego powyżej 60 000 EUR - 45%